Létrehozva: 2007-11-22, 15:41:32
Utolsó frissítés: 2009-11-09, 17:30:14
Platform: MS-DOS
Típus: vírus
Méret: 460
Dátum: 1995-06
Veszélyeztetett operációs rendszer(ek): DOS
Nem veszélyeztetett operációs rendszer(ek): Windows 3.xx, Windows 95, Windows 98, Windows ME, Windows NT, Windows 2000, Windows Server 2003, Windows XP, Linux, Unix összes...
 

Elnevezések:

A különböző vírusvédelmek az egyes vírusokat, férgeket eltérő névvel illethetik. Előfordulhat, hogy egy vírusvédelmi rendszer egy adott károkozó program különböző példányait különböző neveken azonosítja, de az is elképzelhető, hogy különböző vírusokat, férgeket illet azonos néven. Az alábbi lista tájékoztató jelleggel mutatja a legelterjedtebb vírusvédelmek elnevezését, mely természetesen még az adott vírusvédelmi rendszer különböző verziója esetén is más és más lehet.

A MS-DOS/Hi.460.B vírus elnevezései az egyes vírusvédelmek szerint:

vírusvédelem elnevezés
Avast Hi-378/895
AVG Hi
BitDefender PS-MPC.0460.AS.Gen
e-Trust Hi
F-PROT Hi.460
F-Secure Virus.DOS.Hi.460.b
Ikarus Virus.DOS.Hi.460.b
Kaspersky Virus.DOS.Hi.460.b
McAfee Hi.460(Virus)
vírusvédelem elnevezés
Microsoft DOS/Hi_460.C
NOD32 (ESET) Hi.460.B
Norton Antivirus Hi.460.B
Panda Hi.460
Rising Antivirus Virus.Dos.Hi.460.b
Sophos Hi-460b
Trend Micro HI-E
VirusBuster Hi.460.B
 

Fertőzés

A vírusok tevékenységének leglényegesebb célja, hogy más programterületeket fertőzzenek meg. Ezek a programterületek lehetnek programfájlok, programkódot tartalmazó szektorok (boot szektor, MBR - master boot record). Egyes vírusok a fertőzést az egyes területeken különböző eljárással végzik. Előfordulhat az is, hogy egyes speciális állományok (például COMMAND.COM) fertőzésére a víruskód külön algoritmust tartalmaz. A víruskód elhelyezése a megfertőzött gazdaprogramban különösen érdekes, mert a vírusmentesítéskor a takarító programnak pontosan tudnia kell, honnan és mekkora részleteket kell kivágnia. Bootvírusok esetén az 512 bájtnál (1 szektor) nagyobb programkódot már csak további szektorokban lehet elrejteni, amelyek megtalálása a víruskód konkrét ismerete nélkül elég nehéz.

A víruskód a fertőzött fájl(ok) végére kerül és a program elején csupán egy ugróutasítást módosít, hogy a gazdaprogram indításakor először a víruskód fusson le, majd visszaugrik az eredeti belépési pontra.

A víruskészítők már a kezdetektől igyekeztek programjaik elrejtésére. Ennek érdekében a vírusprogramot kódolják, illetve olyan "szolgáltatással" látják el, hogy a kód fertőzésről fertőzésre változzon. Ennek mértéke is változó, és a többalakúság fokának megfelelően megkülönböztetünk polimorf, oligomorf és metamorf kártevőket. Az oligomorf, illetve polimorf kártevőkben alkalmazott kódolásra (és kártevőre) jellemző a beépített dekódoló eljárás (dekriptor) is, mely a legtöbb esetben jól elkülöníthető a víruskód többi részétől.

A MS-DOS/Hi.460.B vírus oligomorf sajátságokkal rendelkezik.

A vírusok egy része lopakodó technikákat alkalmaz, ami azt jelenti, hogy a memóriába rezidens módon betelepedett vírus saját jelenlétét elrejtendő megpróbálja elhitetni a felhasználóval, hogy a rendszer vírusmentes. Egyszerűbb esetben a fertőzés okozta méret, dátum és egyéb változásokat rejti el az operációs rendszer programjai és a felhasználói programok elől, de előfordulhat, hogy a teljes fertőzés előtti programterületet szimulálja.

A vírus lopakodó (stealth) tulajdonságokkal rendelkezik.


Memória

A vírusok nagyobbik része rezidens módon bekerül a memóriába, ám vannak, amelyek direkt fertőzőként (parazita módon) programkódjuk lefutása után a vezérlést visszaadják a gazdaprogramnak és eltávoznak a memóriából.

A MS-DOS/Hi.460.B vírus memóriarezidens.